بهترین محصول گلخانه در زمستان

بهترین محصول گلخانه در زمستان

بهترین محصول گلخانه در زمستان

اگر علاقمند به کار باغبانی هستید باید بدانید در صورت داشتن یک گلخانه میتوانید در فصل زمستان نیز از شغل مورد علاقه ی خود لذت ببرید با این شرط که به طور کامل از شرایط نگهداری هر نوع گیاه اطلاعات کافی داشته باشید.

اینکه به طور مشخص بتوان گفت بهترین محصول گلخانه در زمستان چه محصولی خواهد بودارتباط مستقیمی به نوع گلخانه و محل زندگی شما دارد و باید این نکته را در نظر داشت که با توجه به  شرایط آب و هوای محل گلخانه میتواند زمان برداشت گیاهان دوبرابر حد معمول باشد البته تعدادی از محصولات در مورد تمامی گلخانه ها در صورت برنامه ریزی و آمادگی درست مشترک هستند و نتیجه خوبی حاصل خواهد شد.

سبزیجات ریشه دار

در صورتی که محصولات خود را در گلخانه‌ای بدون گرما یا در گرمای کم کاشته اید، بهترین راه کاشت محصولات ریشه ای مانند، شلغم، تربچه، هویچ و چغندر است به دلیل اینکه خود سبزی در زیر زمین قرار گرفته و عایق بندی میشود بهترین نتیجه را برای گلخانه دار خواهد داشت همچنین داشتن یک زمان بندی مناسب، درک دوره ی رشد گیاه و همچنین توجه به دیررس یا زوررس بودن گیاه و درک دوره دقیق برداشت بسیار مهم خواهد بودوجود زمان بندی مناسب برای گلخانه دار برای خروجی مناسب بسیار مهم است زیرا در نهایت بر روی طعم و کیفیت محصول اثرگذار خواهد بود.

محصولات دیرس مانند کلم و چغندر برای آماده شدن به زمانی حدود ۱۰۰ روز نیاز دارندومحصولاتی باسرعت رشد متوسط مثل ترب به طور میانگین به ۵۵ تا ۷۵ روز و محصولاتی زودرس مثل کاهو به مدت ۴۰ روز زمان نیاز دارند.در صورتی که محصول مقاوم به سرما باشد میتوانددر مقابل میزان دمای پایین مقاومت کند.

بهترین سبزیجات ریشه ای مناسب برای گلخانه

بهترین سبزیجات ریشه ای مناسب برای گلخانه ها در فصل زمستان: 

۱.شلغم

شلغم یکی از انواع سبزیجات ریشه دار است که برای کاشت در گلخانه در زمستان بسیار مناسب است نگهداری شلغم نیاز به آب فراوانی دارد مهم‌ترین ویژگی شلغم کمک به درمان سرماخوردگی است

شلغم دارای فیبر، ویتامین سی، کلسیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و منیزیم است وبرای پوست وموبسیار مفید بوده و برای کاهش فشارخون، سلامت قلب و حفظ سلامت ریه مفید است و خواص ضدباکتری و ضدالتهابی فراوانی دارد.برای کاشت شلغم بهتر است از خاک شنی، ماسه‌ای و مرطوب استفاده کنید پی هاش خاک بهتر است بین ۶ تا ۷.۵ و نور آن آفتابی یا نیم سایه باشد.  ‌ 

۲.تربچه

تربچه ای که در فصل زمستان کاشته میشود بسیار سفت تر و بزرگ تر خواهد بود و رشد طولانی تری به نسبت فصل گرم سال داردو بهتر است اگر میخواهیم تربچه را در فصل پاییز یا زمستان برداشت کنیم کاشت آن در اواخر فصل تابستان انجام گیرد.تربچه یکی از سبزیجاتی است که هم ریشه و هم برگ آن خواص زیادی دارد.

۳.تره فرنگی

تره فرنگی نیز از جمله محصولات مناسب برای آب و هوای سرد است که در صورت وجود نور، دماو خاک مناسب محصول پرباری خواهید داشت.از مهمترین خواص تره فرنگی میتوان به خاصیت ضدمیکروبی، ضددیابتی و ضد التهابی آن اشاره کرد.

۴.سیر

سیر دوره رشد طولانی دارد و تا اواخر فصل تابستان قابل برداشت است همچنین از برگ‌های سیر نیز میتوان به عنوان سبزی تازه استفاده کرد ازمهمترین مزایای سیر جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا و درمان عفونت‌های گوارشی است.

۵.پیاز

پیاز یک نوع سبزی بزرگ و مقاوم به دمای پایین است و از بهترین محصولات مناسب برای کاشت در فصل زمستان است 

۶.هویچ

هویچ از بهترین گزینه ها برای پرورش در گلخانه است هم به دلیل راحتی در کشت و هم به دلیل پربار بودن آن میتوان از داشتن هویچ تازه و شیرین در فصل سرد سال لذت برد.هویچ دارای خاصیت ضدسرطانی، مناسب پوست، تقویت استخوان ها، سلامت چشم، ضدپیری و سرشار از فیبر است.

۷.چغندر

از بهترین و خوشمزه ترین محصولات زمستانی چغندر یا همان لبو است و مانند تمام محصولات قابل کشت در زمستان باید خاک، نور و دمای مناسب داشته باشدچغندر یکی از محصولات بی دردسری است که به راحتی رشد میکند. زمان جوانه زدن دانه های چغندر در فصل سرد سال ۳ هفته است.

۸.پیازچه

برای رشد و پرورش پیازچه نیاز به آماده سازی بستر آن ۲ تا ۳ هفته قبل از کاشت بذر است، خاک سست، بدون سنگ و نور مناسب نیاز است و وجود هرگونه سنگی در درون خاک باعث ریشه ناقص و بدشکلی میشود.

کاشت سبزیجات برگی در زمستان

در صورت کاشت سبزیجات برگی در زمستان مانند کاهو، کلم پیچ و کلم برگ باید در انتخاب آن به گونه‌های مقاوم در برابر سرما توجه داشت تا گیاه مورد نظر توان تحمل سرما را داشته باشد

بهترین سبزیجات برگی گلخانه ای در زمستان

بهترین سبزیجات برگی گلخانه ای مناسب برای زمستان:

۱.کلم پیچ یا کلم برگ

کلم پیچ تقریبا گیاهی زمستانه به حساب می‌آیدو مقاومت قابل قبولی در مقابل سرما داردکلم پیچ را میتوان قبل از شروع پاییز کاشت و درزمستان برداشت کرد.  

۲.کاهو

شاید بتوان از کاهو به عنوان بهترین محصول برای کاشت در گلخانه در فصل زمستان استفاده کردهرچند استفاده از گونه ی کاهوهای مقاوم به سرما بسیار مهم است. سبزی کاهو  روند رشدو پرورش راحتی دارد و در طول روز نیاز یه ۵ ساعت نور دارد. سایر سبزیجات مقاوم در برابر سرما عبارت اند از:

۱.کرفس

کرفس محصولی است که به طورمتداول  از ساقه ی آن استفاده میشوداما برعکس باور عموم میتوان از برگ، ریشه و دانه های آن نیز استفاده کرد، گیاه کرفس نسبت به سرما و گرمای شدید حساس است و باید نسبت دمای محیط دقت فراوان داشت.

۲.انواع خودفرنگی

نخودفرنگی یا نخود سبز یکی ار سبزیجات محبوب خانواده هاست که به آن نخود برفی نیز گفته میشود دلیل آن سرسختی و مقاومت بالای این گیاه در آب و هوای سرداست که حتی با وجود برف نیز میتواند زنده بماند و رشد کند.زمان رسیدن نخود فرنگی بسته به نوع آن ۵۵ تا ۷۰ روز است.

۳.کلم بروکسل

کلم بروکسل به فصل رشد طولانی تری به نسبت مابقی گیاهان نیاز دارد به طور میانگین فصل رشد این گیاه ۸۰ روز است ودر آب و هوای خنک محصول بهتری میدهد.

۴.لوبیا چشم بلبلی

لوبیای چشم بلبلی یکی حبوبات ارزشمند غذایی محسوب میشود که بهتر است قبل از کاشت با یکی از سموم قارچ کش ضدغفونی شده و بعدکشت شود.

۵.باقالا

باقالا که جزء دسته حبوبات قرار میگیرد در اروپا به اسم لوبیای مزرعه شناخته میشودو به عنوان یکی از گونه های زمستانی شناخته میشودباقالای پاییزه میتواند درجه حرارت تا

-۱۲ درجه دوام آورد.

۶.مارچوبه

گیاه مارچوبه به صورت خام یا پخته شده مورد استفاده قرار میگیردو در هر دو حالت ارزش غذایی آن حفظ میشودکاشت مارچوبه در گلخانه نیازمند برنامه ریزی بلند مدت است زیرا به زمان زیادی برای به بلوغ رسیدن نیاز دارد.

۷.کلم برکلی

کلم نیز مانند سایر خانواده کلم هابرای رشد بهتر نیاز به هوای خنک و نور آفتاب داردو از بهترین محصولات زمستان برای کاشت در گلخانه به حساب می آید و اگر دوره کشت یا برداشت آن مصادف با فصل گرم سال باشدنتیجه ی مطلوبی در بر نخواهد داشت.  

بوته ها نیز برای کاشت در گلخانه در فصل زمستان گزینه های مناسبی هستند که میتوان از آنها استفاده کردپرورش بوته در گلخانه ها از بقیه محصولات مقداری سخت تر است تنظیم اصولی دمای محیط کار را برای شما آسانتر خواهد کرد.

بهترین بوته های گلخانه ای در زمستان:

 • پونه کوهی
 • نعناع
 • رزماری
 • مرزنجوش
 • آویشن
 • جعفری
 • گشنیز
 • ریحان
 • خاکشیر

کاشت گل در کنار سبزیجات در گلخانه 

در صورتی که در کنار سبزیجات خوراکی علاقه مند به کاشت گل در گلخانه خود هستید باید گلهایی را برای کاشت انتخاب کنید که مقاومت کافی در برابر سرما را داشته باشند گلهایی همچون:

 1. کالاندولا
 2. گل داوودی
 3. آماریلیس
 4. گل محمدی
 5. گلایول
 6. اسپندراگون

در نهایت در صورتی که میخواهید در حوزه ی کسب و کار خود در زمینه ی باغبانی به موفقیت برسید نیازمند دانش و اطلاعات کافی در زمینه پرورش انواع سبزیجات، نحوه ی نگهداری آنها و همچنین زمان مناسب برای کاشت و برداشت محصول هستید.

نکته: برای استفاده از سیستم گرمایشی مناسب برای گلخانه ی خود پیشنهاد ما برای شما استفاده از جت هیتر برقی گروه تولیدی آلپ صنعت می باشد.

   

Views: 628

نظر خود را بنویسید

واحد فروش