راهنمای خرید سمپاش و انتخاب بهترین سمپاش

راهنمای خرید سمپاش

راهنمای خرید سمپاش و انتخاب بهترین سمپاش

در مقاله راهنمای خرید سمپاش شما را با انواع سمپاش های موتوری، شارژی، دستی و پشتی و موارد استفاده از آن آشنا خواهیم کرد تا در هنگام خرید این محصول، بهترین انتخاب و بهترین کیفیت را با توجه به الزامات شغل و زمین خود داشته باشید. سمپاش ها یکی از ابزار های کاربردی هستند که در بخش های صنعتی ، باغبانی، کشاورزی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

سم ماده ای است که منشاء گیاهی، حیوانی و یا شیمیایی دارد و در حالت های جامد، مایع و گاز دیده میشوند که از آن برای از بین بردن آفات گیاهی، حشرات موزی و علف های هرز استفاده می شود. همچنین علاوه بر استفاده در مصارف باغبانی، برای میکروب زدایی و گند زدایی در اماکن مختلف، مکان های پرورش حیوانات اهلی و محیط زیست های انسانی نیز استفاده میشود.

سم ها به وسیله  ابزار سمپاشی بر روی محدوده ی مورد نظر اسپره میشوند. استفاده از این ابزار باعث میشود سم در تمام محدوده ی مورد نظر به طور کامل پاشیده شود، در حقیقت توانایی پوشش دهی کامل و استفاده ی راحت و آسان از مهم ترین مزیت های این سمپاش ها به شمار می رود.

سمپاش ها در انواع مختلف شکل، ابعاد، اجزاء و کاربری های متفاوت تشکیل شده اند که مدل های خانگی برای مصارفی  در حجم کم و مدل های صنعتی آن برای استفاده در مقیاس بزرگ است.از دیگر ویژگی های استفاده از سمپاش ها  سرعت بخشیدن به کار و صرفه جویی در مصرف سموم است.  

قبل از خرید دستگاه سمپاش باید در اولین قدم مشکل باغ شناسایی شود تا بتوان فهمید چه مقدار سمپاشی برای حل مشکل مورد نیاز است. نوع سم های موجود برای هر مشکل متفاوت است. ظرفیت سمپاش ها نیز از ۱ لیتر تا ۸۰ لیتر متفاوت است بنابراین سمپاش باید متناسب نوع نیاز باغبانی انتخاب شود.

دسته بندی سمپاش ها

سمپاش ها از لحاظ نحوه ی عملکرد به دو دسته ی موتوری و دستی تقسیم می شوند که بسته به مساحت زمین مورد نظر و نوع گیاه از ابزار مناسب استفاده میکنند.

دسته بندی سم پاش ها

سمپاش دستی

از این سمپاش ها در در، گلخانه ها، باغچه ها و محیط های کوچک استفاده میشود زیرا این ابزار از لحاظ نوع طراحی کوچک تر از مدل های دیگر است و ساختار پبچیده ای نداشته و قیمت ان ها نیز مناسب است. جنس سمپاش های دستی عموما از نوع پلاستیک، استیل و یا  فولاد است.

انواع سمپاش دستی

سمپاش های دستی در دو نوع شارژی و تلمبه ای تولید شده اند.

سمپاش دستی شارژی

در مدل شارژی این سمپاش ها از منبع تغذیه ی باتری برای پمپ استفاده می شود و برای حرکت پیستون داخل مخزن نیازی به استفاده از نیروی دست نیست. سمپاش های دستی ساده و سبک هستند و همچنین قیمت و هزینه ی نگهداری کمتری نسبت به انواع دیگر آن دارند.

سمپاش دستی تلمبه ای

سمپاش تلمبه ای از طریق یک تلمبه که در زیر مخزن تعبیه شده کار می کنند. پیستون این دستگاه به وسیله ی تلمبه ی دستی داخل مخزن به حرکت در می آید ودر نهایت سم از طریق تلمبه با فشار بالا به سم نازل رسیده و عملیات سمپاشی صورت می گیرد.

سمپاش دوکاره

این نوع سمپاش ترکیبی از دو نوع شارژی و تلمبه ای است که هم دارای باتری و هم تلمبه می باشد. در سمپاش دوکاره در صورت اتمام شارژ باتری میتوان از تلمبه برای ایجاد فشار دستگاه استفاده کرد.

سمپاش پشت موتوری

در این نوع سمپاش فشار مورد نیاز جهت سمپاشی از طریق موتور بنزینی تامین می شود. سمپاش پشت موتوری در دو نوع طراحی و عرضه شده است:

سمپاش پشت موتوری اتومایزر

این نوع دستگاه به گونه ای طراحی شده که مایع سم درون آن به جای فشار هوا برای تخلیه، از طریق برخورد قطرات با جریان شدید هوا تبدیل به ذرات بسیار ریز میشوند که به آن سمپاش اتومایزر گفته می شود.

سمپاش پشت موتوری لانسی

این نوع سمپاش دارای یک موتور بنزینی دو زمانه و یا چهار زمانه است و ظرفیت ان به طور میانگین ۱۵ تا ۲۸ لیتر می باشد. و جهت انجام سمپاشی میتوان بر روی آن بوم و نازل سئار نمود.

سمپاش فرغونی

سمپاش های فرغونی جهت استفاده در کارهای سنگین و مقیاس بزرگ طراحی شده، این دستگاه دارای مخزن های بزرگ و موتور های ۴ زمانه ی قدرتمند است که بر روی یک شاسی پر قدرت سوار می شوند. این محصول دارای قدرت و سرعت عمل بسیار بالا است و مدت زمان سمپاشی را کاهش داده، همچنین قابلیت نصب چند شیلنگ به طور همزمان را دارد.

سمپاش زنبه ای

سمپاش زنبه ای دارای موتور های ۴ زمانه پر قدرت و مخزن های بزرگ با ظرفیت بالا است که برای حمل مخزن این دستگاه از بشکه ی جداگانه استفاده می شود. تفاوت مدل زنبه ای سمپاش ها با مدل فرغونی آن در ثابت بودن سمپاش زنبه ای است.

سمپاش پشت تراکتوری

سمپاش پشت تراکتوری دارای مخازن بزرگ است که قابلیت نصب بر روی تراکتور ها را دارند از این محصول جهت سمپاشی در ابعاد گسترده استفاده می شود. توان مورد نیاز برای فعال کردن پمپ سمپاش توسط شف توان دهی تراکتور انجام می گیرد.

سمپاش پشت تراکتوری خود در دو نوع سوار شونده و کششی طراحی شده است. نوع سوار شونده ی آن به نقاط اتصال تراکتور وصل شده و عملیات پاشش توسط بوم، شیلنگ و یا لانس شکل میگیرد. سمپاش کششی چرخدار بوده که به مال بند تراکتور متصل و توسط ان کشیده می شود.

مزایای استفاده از دستگاه سمپاش

  • پاشش سم در سطح گسترده و مقیاس بالا
  • پوشش کامل محل مورد نظر
  • بازدهی و راندمان
  • کاهش چشم گیر هزینه ها
  • صرفه جویی در زمان

استفاده از دستگاه سم پاشی

نحوه ی انتخاب و خرید بهترین سمپاش و نکات قابل توجه

ظرفیت مخزن

حجم و ظرفیت مخزن باید به گونه ای انتخاب شود که جواب گوی نیاز شما مطابق با مقیاس مورد استفاده باشد. هرچه ظرفیت مخرن دستگاه بیشتر باشد قابلیت حمل سخت تری دارد و از آن در کارهای سخت با حجم زیاد استفاده میشود.

جنس مخزن

جنس مخزن دستگاه سمپاش بسیار مهم بوده که اغلب از جنس استیل و یا پلاستیک طراحی می شوند.

نوع سمپاش

در انتخاب سمپاش باید اطلاعات کافی در مورد انواع سمپاش، موارد استفاده از، نوع گیاه و هدف خود داشته باشید تا محصولی مطابق با نیازتان خریداری کنید.

جنس بدنه

جنس مورد استفاده در بدنه ی دستگاه تاثیر بسیاری در وزن نهایی آن دارد. بدنه ی سمپاش ها اغلب از پلاستیک و یا استیل ضد زنگ است.

پمپ

منبع تغذیه و پمپ دستگاه از یکی از مهم ترین بخش های دستگاه است پمپ ها در انواع دستی، شارژی یا موتوری باشند.پمپ ها وظیفه ی پاشش مایع سموم را به صورت یکنواخت بر عهده دارند. 

نازل سمپاش

نازل ها در دو نوع تلسکوپی و معمولی ساخته می شوند و دارای روزنه هایی هستند که محلول پس از عبور از آن باعث ریزتر شدن ذرات سم ها می شوند. نازل ها خود بر دودسته تقسیم میشوند: نازل های مخروطی برای حشره کشی و قارچ کشی و نازل های باد بزنی برای علف کشی مناسب هستند.

طول شلنگ

توجه به طول شلنگ دستگاه برای کنترل و پاشش بهتر در محل، همچنین راحتی و سهولت در هنگام کار از نکات مهم خرید سمپاش است. دسته بندی نازل ها بر اساس انرژی وارد شده بر آن ها است.

نکته مهم: برنامه ریزی منظم سمپاشی جهت جلوگیری از ایجاد آفت ها و مشکلات باغی بسیار کمک کننده خواهد بود.

همچنین استفاده از لباس و ماسک برای محافظت در برابر آسیب های محلول های شیمیایی در هنگام سمپاشی بسیار مهم است.

نتیجه گیری در مورد راهنمای خرید سمپاش

سمپاش ها در مدل های  مختلف طراحی و تولید میشوند که حجم و گنجایش مخزن آن و همچنین طول توزیع کننده ی محلول با توجه به منطقه ی مورد استفاده متفاوت خواهد بود و توجه به نکات ذکر شده از اقدامات مهم در خرید سمپاش است.

Views: 210

نظر خود را بنویسید

واحد فروش