علت یابی سردی رادیاتورها

علت یابی سردی رادیاتورها

شاید با شروع فصل سرما و هنگام استفاده از رادیاتورها با مشکل سرد شدن آن ها برخورد کرده باشید. مثلا ممکن است رادیاتور شما به خوبی محیط را گرم نکند و یا قسمتی از رادیاتور سرد و قسمت دیگری گرم باشد و یا ممکن است فقط یکی از طبقات مشکل سردی رادیاتور داشته باشد. با مطالعه ی این مقاله می توانید علل سردی رادیاتور خود را پیدا کرده و برای رفع مشکل آن اقدام کنید.

کم بودن ظرفیت حرارتی دستگاه نسبت به بار گرمایشی ساختمان می تواند یکی از اصلی ترین مشکلات سردی رادیاتورها باشد. اگر متراژ قابل ساپورت سیستم شما کمتر از مساحت محیط مورد نظرتان باشد قادر نخواهد بود محیط شما را به خوبی گرم کند. اگر فقط یکی از رادیاتور ها سرد باشد می توان مشکل را فقط در آن رادیاتور جست و جو کرد.

سرد بودن به دلیل عدم ساپورت

شاید مشکل رادیاتور شما در بویلر یا پکیج تعبیه شده در سیستم گرمایشی باشد. اگر تمامی رادیاتورهای محیط و یا تعداد زیادی از آن ها سرد باشند می توان نتیجه گرفت دیگ جوش دچار مشکل شده است و باید به سراغ سیستم مرکزی موتورخانه رفت. یکی دیگر از علل سردی رادیاتورها می تواند خرابی پمپ باشد.

اگر رادیاتورهای طبقات پایین سرد بوده و رادیاتور های طبقات بالا گرم باشد مشکل از پمپ می باشد. اگر پمپ به درستی کار نکند می تواند در کارایی رادیاتورها تاثیر گذاشته و بازدهی آن ها را کاهش دهد. احتمال دارد پمپ موجود به علت فرسودگی و یا زنگ زدگی نیم سوز شده باشد. در نتیجه می توان با تعویض پمپ و سرویس دهی پکیج مشکل را برطرف نمود. احتمال دیگر برای مواردی که فقط رادیاتور های یک طبقه گرم می شوند، این است که آب کافی در سیستم وجود نداشته باشد.

مشکلات معمول در رابطه با سردی رادیاتور ها

 • گرم نشدن رادیاتور موتورخانه
 • گرم نشدن رادیاتور بعد از هواگیری
 • گرم نشدن کافی رادیاتور پکیج آلپ
 • گرم نشدن قسمت پایین رادیاتور
 • گرم نشدن یکی از رادیاتور ها
 • سرد بودن پایین یکی از رادیاتور ها
 • عدم تامین حرارت کافی در رادیاتورها توسط پکیج
 • وجود هوا در مسیر لوله کشی های رادیاتور
 • رسوب کردن و بسته شدن لوله کشی های ارتباطی

اگر شیرهای رفت و برگشت رادیاتورها بسته باشد به درستی کار نمی کنند. بنابراین یکی دیگر از دلایل سرد شدن شوفاژها می تواند این باشد که شیرهای زیر پکیج و یا رادیاتورها بسته باشند. برای حل مشکل سردی رادیاتورها می توان در ابتدا از باز بودن این شیر ها مطمئن شد. وجود هوا در لوله های رادیاتورها می تواند یکی دیگر از علت های سردی رادیاتورها باشد.

روش های رفع ایراد رادیاتور

برای حل این مشکل باید هوای داخل لوله ها را خارج کرد. به این کار اصطلاحا هواگیری رادیاتور گفته می شود.

برخی از مزایای هوا گیری مدار گرمایش عبارتند از:

 • یکنواخت شدن فشار داخل مسیر گرمایشی
 • جلوگیری از فشار و آسیب به موتور پکیج
 • افزایش راندمان حرارتی سیستم
 • کاهش مصرف سوخت
 • کاهش خطر نشت آب از رادیاتورها
 • هواگیری باعث افزایش عمر کلیه تجهیزات شامل دیگ، پمپ ها، رادیاتورها، پکیج و… خواهد شد.

با استفاده از آچار های مخصوص می توان پیچ رادیاتور را کمی باز کرد و منتظر ماند تا هوای آن خارج شود. می توان هنگام سردی رادیاتورها والوها را نیز چک کرد. اگر از والو ترموستاتی استفاده می کند از روشن بودن دستگاه مطمئن شوید در غیر این صورت چک کنید که والو چپ و راست رادیاتور بار باشند.

شاید خود والو هم خراب شده باشد که می توان با نمایندگی مخصوص مشکل را در میان گذاشت تا به تعمیر و یا تعویض آن اقدام کنند. . یکی دیگر از دلایلی که سبب می شود رایاتور های شما سرد شود این است که امکان دارد سیستم گرمایش پکیج از کار افتاده باشد و کار نکند. پکیج امکان دارد به ، علت عدم دسترسی به گاز، عدم سیستم تشخیص شعله، عدم وجود سیستم جرقه زن عدم عملکرد درست پرشر هوا یا آب و… درست کار نکند.

اگر رادیاتور شما هیچ کدام از مشکلات ذکر شده را نداشته باشد امکان دارد به رسوب زدایی نیاز داشته باشد.

رسوب زدایی رادیاتور ها

رسوب زدایی روشی برای از بین بردن رسوب های ناشی از املاح آب می باشد که از دستگاه خاصی برای این کار استفاده می شود.

اگر قسمت بالای رادیاتور گرم و قسمت پایینی آن سرد باشد با رسوب زدایی حل می شود. اصلی ترین عوامل سردی رادیاتورها عوامل ذکر شده در این مقاله می باشند. شما می دلیل سردی رادیاتور منزل خود را پیدا کرده و برای رفع آن، می توانید با مراجعه به این مقاله اقدام کنید.

مراحل رسوب زدایی

اول آب پکیج را به این روش تخلیه نمایید:

شیر ورودی آب مصرفی به پکیج را ببندید و شیر پرکن زیر پکیج را باز کنید و یکی از شیرهای آبگرم در ساختمان (ترجیحا پایین ترین شیر) را باز کرده و تا پایین آمدن عقربه گیج فشار بار روی صفر منتظر بمانید.
قبل از هر کاری می بایست با شلنگ های زیر پکیج آشنا شوید :

ما چهار عدد شلنگ زیر پکیج داریم که به چهار خروجی زیر پکیج متصل شده است:

 • اولین خروجی از راست که همان شلنگ برگشت رادیاتور می باشد.
 • دومین خروجی که شیر ورودی آب مصرفی (آب سرد) به آن متصل است.
 • سومین خروجی برگشت آبگرم مصرفی می باشد که با نام خروجی آبگرم شناخته می شود.
 • چهارمین خروجی رفت شوفاژ می باشد که به همین نام شناخته می شود.

بعد از مشخص شدن شلنگ ها ادامه مراحل را انجام دهید:

کلیه شلنگ ها را از زیر پکیج باز کرده و با مغزی تبدیلی که از قبل تهیه کردید اول ورودی آب سرد را به برگشت شوفاژ متصل کرده و بعد از اینکه شلنگ رفت را داخل ظرف بزرگی گذاشته و یا در ظرفشویی قرار دادید کم کم اقدام به باز کردن شیر ورودی آب سرد نمایید و تا زمانی که آب خروجی از شلنگ رفت رادیاتور کاملا تمیز نشده باشد شیر را نبندید.

این بار اینکارو به صورت بالعکس انجام بدید و ورودی آب سرد را اینبار به رفت شوفاژ متصل کرده و شلنگ برگشت از رادیاتور را داخل ظرف قرار بدید تا مسیر لوله کشی و رادیاتورها به صورت بالعکس نیز کاملا تمیز شود.

اگر شن و ماسه ای داخل سیستم رادیاتور باشد در این حالت خارج خواهد شد.

آلپ پیشرو در صنعت

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها
Call Now Button