عملکرد رادیاتور شیشه ای و رادیاتور شیشه ای را بهتر بشناسیم ؟

رادیاتور شیشه ای

عملکرد رادیاتور شیشه ای و رادیاتور شیشه ای را بهتر بشناسیم ؟

رادیاتورها یکی از پرکاربردترین سیستم حرارتی در صنعت ساختمان هستند که علاوه بر نوع کارایی و میزان تولید گرما، از نظر ظاهر و اندازه نیز حائز اهمیت است. با پیشرفت علم و تکنولوژی، نوع جدیدی از رادیاتورها با ترکیبی از خلاقیت هنری در صنعت و دکوراسیون های داخلی پا به عرصه گذاشته است. این رادیاتورها، رادیاتورهای شیشه ای هستند و بدلیل ظاهر متفاوت و کارایی نسبت به سایر رادیاتورها نظر بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کرده اند.

رادیاتور شیشه ای

رادیاتور شیشه ای نوعی سیستم گرمایشی است که به صورت یک تصویر شیشه ای بر روی دیوار نصب می شود. این دستگاه حرارتی در نگاه اول به عنوان یک قاب عکس بر روی دیوار خودنمایی میکند، حتی به صورتی که به ذهن مخاطب خطور نمی کند که این قاب عکس در واقع یک وسیله گرمایشی عمل است.

عملکرد رادیاتور شیشه ای

رادیاتورهای شیشه ای در واقع رادیاتور های پره ای آلومینیومی هستند که بر روی آن یک شیشه از جنس سکوریت با ضخامت 13 میلی متر استفاده شده است. این شیشه ها ۵ برابر از شیشه های معمولی مقاومتر هستند.

در درون این رادیاتورها یک المنت شیشه ای وجود دارد که به محض روشن شدن المنت، کل شیشه گرم میشود و گرمای تولید شده به فضای بیرون منتقل میشود. عملکرد جابجایی گرما در رادیاتور به این صورت است که گرمای تولید شده بدلیل چگالی کمتر به سمت بالا و هوای سرد در پایین قرار میگیرد که این جابجایی باعث گرم شدن کل فضای مورد نظر می شود.

گرم شدن محیط توسط رادیاتور شیشه ای

رادیاتور شیشه ای نیز مانند هر سیستم گرمایشی انرژی تولید شده را پخش میکند. صفحه ای که روی رادیاتور شیشه ای است مانند تابش خورشید، حرارت تولید شده را به مولکول های هوا منتقل میکند و باعث ایجاد گرما در فضای داخلی می شود. گرمای تولید شده توسط رادیاتور شیشه ای بدلیل عدم ایجاد گرد و غبار و رطوبت طبیعی دارای ایمنی و مطلوبیت بیشتری است، چون افرادی که مبتلا به آلرژی و یا گلو درد هستند میتوانند به راحتی در محیط نفس بکشند.

تنوع در رنگ و طرح

رادیاتورهای شیشه ای جز جدیدترین مدل های رادیاتور می باشند که قابلیت تولید در طرح، رنگ و ابعاد متفاوت هستند. این رادیاتورها، این امکان را به مشتریان می دهند که طبق سلیقه خود طرح و اسلاید مورد نظر را انتخاب کنند. برای نصب سیستم های گرمایشی دیگر مانند بخاری، شومینه و حتی رادیاتورهای معمولی، رادیاتورهای شیشه ای را میتوان در هر جایی که با نمای داخلی تناسب داشته باشد میتوان نصب کرد.

انواع سایز رادیاتور شیشه ای

رادیاتورهای شیشه ای مناسب با هر گونه فضای کوچک و بزرگ در دو حالت عمودی و افقی سایزبندی شده اند . رادیاتورهای عمودی و افقی خود در سه دسته بزرگ، متوسط و کوچک هستند و هر کدام از این دسته ها به ۳۳ زیر دسته یک تکه، دو تکه و سه تکه تقسیم شده اند.

فاصله مورد نظر برای رادیاتورهای بزرگ عمودی از زمین بین 25 تا 30 سانتی متر است که به ترتیب با کوچک شدن سایز رادیاتور فاصله آن نیز تغییر پیدا می کند. اما برای بازدهی بیشتر رادیاتور شیشه ای و همچنین نحوه گرمادهی آن مشخصه هایی برای این محصول در نظر گرفته شده است که سایز بندی آن با این مشخصات تطابق دارد.

مزایای رادیاتور شیشه ای

  1. نصب آسان : برای نصب رادیاتور شیشه ای میتوان به راحتی با استفاده از کتابچه راهنمای آن بدون نیاز به هیچ متخصصی نصب کرد. رادیاتور شیشه ای را می توان بعد از نصب بلافاصله استفاده کرد و بدون تجهیزات خاص قابلیت نصب بر روی دیوار یا کف است.
  2. تعمیر و نگهداری آسان : رادیاتورهای شیشه ای قابلیت نصب دو طرفه و تنها با باز کردن دو مهره جابجا می شوند. بدلیل اینکه شیشه و تصاویر به رادیاتور چسب نمی خورد، برای تعویض شیشه یا تصاویر نیازی به باز کردن رادیاتور نیست. و با توجه به جنس شیشه های تعبیه شده در رادیاتور شیشه ای احتمال خش پذیری بر روی تصاویر نیز وجود ندارد و قابلیت شستشو با هر نوع مواد پاک کننده است.
  3. بازده حرارتی بالا : در ورقه های شیشه ای، پوشش فلزی پنهانی قرار دارد که این پوشش تحت جریان حاصل از ولتاژ 220 ولت، اشعه مادون قرمز را دو طرف شیشه ساطع میکند. زمانیکه این دستگاه در مقابل دیوار قرار بگیرد 70 درصد عملکرد خود را از تابش و 30 درصد عملکرد خود را از انتقال حرارت تامین میکند.
  4. ایمنی بودن : حرارت رادیاتور شیشه ای در زمان روشن بودن به 75 درجه سانتیگراد می رسد. شیشه ای که در رادیاتور شیشه ای استفاده شده این حرارت را فورا آزاد نمی کند به همین علت این نوع رادیاتورها خطری ندارند. بدلیل اینکه به صورت دو ورق طبقه بندی شده و در صورتی که شیشه آن شکسته شود خطر شوک الکتریکی ندارد.
  5. دارای استاندارد جهانی : رادیاتورهای شیشه ای بدلیل تبعیت از استانداردهای روز دنیا دارای گواهینامه هایی از مهم ترین سازمان هایی  هستند که ایمنی کل محصولات را تایید میکنند.

مکان و موارد استفاده رادیاتورهای شیشه ای

رادیاتور شیشه ای را می توان در سالن، راهرو و حتی حمام نصب کرد. فقط در نصب حمام باید استاندارد و قوانین موجود برای فاصله از منبع آب را رعایت کرد و همچنین بدلیل داشتن دسته های کاربردی برای نگه داشتن حوله یا لباس میتوان برای خشک کردن آنها نیز استفاده کرد.

این نوع رادیاتورها مناسب برای جاهایی که محیط های مرطوبی دارند ، مانند : 

  • ویلا، خانه و پنت هاوس
  • هتل ها، بوتیک ها، مراکز آبگرم و مراکز تناسب اندام
  • گلخانه ها

رادیاتورهای شیشه ای را  می توان در شیشه هایی به رنگ های مختلف ساخت ،  از جمله شفاف و شیشه ای، سفید مرواریدی، سیاه و آینه ای.

بهینه بودن از نظر اقتصادی 

حرارت تابشی به کار رفته در رادیاتورهای شیشه ای در مقایسه با سیستم گرمایشی سنتی موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. رادیاتور شیشه ای تقریبا 99٪ بازدهی دارد بنابراین فقط مصرف لازم برای دستیابی به درجه حرارت مورد نظر را صرف می کند. اما بازدهی سیستم های سنتی با استفاده از احتراق به بیشتر از 80٪ تجاوز نمی کند. انرژی مورد استفاده و تامین کننده آن نیز از منابع تجدیدپذیر بدست می آید و می تواند از پانل های فتوولتائیک استفاده کند.

در مجموع، واضح است که استفاده از این رادیاتورها یک مزیت واقعی می باشد.

درباره نویسنده

کارشناس و مشاور فروش با 10 سال سابقه در پشتیبانی و فروش محصولات شرکت آلپ