مزایا و نکات مهم در خرید رادیاتور برقی

رادیاتور برقی

مزایا و نکات مهم در خرید رادیاتور برقی

در علم فیزیک گرما را انرژی جابجا شده از یک جسم به جسم دیگر یا از ناحیه‌ای به ناحیه‌ای دیگر تعریف کرده اند و به فرآیند افزایش آن نیز گرمایش می گویند که این فرآیند توسط رسانه هایی به محیط داخل انتقال پیدا میکند. سامانه و دستگاه هایی که در امر افزایش دما دخالت دارند؛ انواع رادیاتورها، آبگرمکن ها، بخاری ها، پکیج ها و موتورخانه هستند که از سوخت های متفاوت استفاده می کنند. یکی از این دستگاه ها رادیاتور برقی است که در این مقاله قصد داریم شما را با آن آشنا کنیم.

رادیاتور برقی

رادیاتور (شوفاژ) برقی نوعی از رسانه های گرمایشی است که درون آن به جای آب از روغن استفاده میشود. المنت های تعبیه شده در دستگاه باعث گرم شدن روغن و حرکت آن در پره های رادیاتور می شود. با جریان یافتن روغن در بین پره ها ، باعث گرم شدن پره های رادیاتور و در نهایت منجر به گرم شدن محیط داخلی می شود.البته قابل ذکر است که روغن استفاده شده در رادیاتور به صورت دائمی است و نیازی به تعویض ندارد.

جنس رادیاتور برقی

جنس رادیاتورهای برقی از نوع آلومینیوم است. آلومینیوم بعد از طلا، نقره و مس از نظر میزان رسانایی چهارمین فلز بحساب می آید. رادیاتورهای آلومینیومی ضریب و هدایت حرارتی بالاتری نسبت به انواع رادیاتورهای فولادی دارند و بدلیل عدم زنگ زدگی طول عمر آنها بالاتر و سبکتر و زیباتر از سایر رادیاتورها هستند.

گرمایش تولید شده در رادیاتورهای برقی از طریق المنت جریان پیدا میکند و سیال الکترولیت ویژه ای داخل این رادیاتورها استفاده میگردد. بدلیل بهره گیری از ضریب حرارت بالای رادیاتورهای آلومینیومی، تامین گرمایش 80 درجه واقعی را با کمترین میزان برق برای محیط های فاقد سوخت فسیلی فراهم می سازد.

مزایای رادیاتور برقی

  • هزینه نصب و راه اندازی پایین بدلیل عدم نیاز به سیستم لوله کشی

  • قطع و وصل سریع و عدم هدر رفتن انرژی

  • پرتابل بودن

  • استفاده به عنوان وسیله گرمایش کمکی

  • جمع آوری راحت در صورت عدم استفاده

  • عدم نیاز به فضای زیاد

  • قابلیت جابجایی به هر مکان دلخواه

معایب رادیاتور برقی

  • هزینه مصرفی بالاتر نسبت به سوخت های فسیلی

  • حساس نسبت به ضربات شدید

برق مصرفی رادیاتورهای برقی

مصرف برق رادیاتورهای برقی برای اندازه های ۵ تا ۷ پره ۱۰۰ وات در ساعت و برای سایزهای بزرگتر تا ۲۲ پره نهایتا۴۰۰ وات در ساعت خواهد بود که آمپر مصرفی کمتر از ۱ می باشد. ولی خب باید این واقعیت را قبول کنیم که مصرف انرژی برقی هزینه قبض برق را به اندازه چشمگیری افزایش می دهد. پس برای خانه های بزرگ و یا مساحت های زیاد اصلا مناسب نیست.

اگر رادیاتور برقی را به عنوان اصلی ترین سیستم گرمایش در منزل استفاده کنیم، این سیستم نیاز به ظرفیت الکتریکی بالایی دارد که این هم بزرگترین عیب شکل برقی بحساب می آید و آن وقت برای همچنین شکلی باید سیم کشی رادیاتورهای برقی به صورت مجزا صورت بگیرد و برای نصب شوفاژهای برقی نیازمند به یک کارشناس الکتریکی است.

رادیاتورهای برقی در واقع به عنوان وسیله کمکی استفاده می شوند؛ برای مثال شاید استفاده از رادیاتور برقی در اتاق بهترین انتخاب نسبت به سایر وسایل ها باشد. استفاده از رادیاتور برقی تنها در صورتی توجیه اقتصادی دارد که به صورت چند ساعته و کوتاه مدت باشد اما استفاده مداوم از این سیستم گرمایشی در فصول سرد سال مقرون به صرفه نبوده و توجیه اقتصادی ندارد.

تفاوت رادیاتورهای ( شوفاژ) برقی با رادیاتورهای معمولی

رادیاتور ها وسیله فلزی و نیمه فلزی هستند که جنس و نوع آن بسته به نوع کاربردش متفاوت است. منبع اصلی و یا سوخت رادیاتورها نیز متفاوت است. رادیاتورهای برقی از برق و رادیاتورهای معمولی ها از سیستم گرمایشی پکیج یا موتورخانه استفاده میکنند

در نتیجه به این پی میبریم که رادیاتور های برقی بر خلاف رادیاتورهای دیگر که فقط پخش کننده گرما هستند، رادیاتورهای برقی بدلیل عدم نیاز به سیستم گرمایش مرکزی هم تولید کننده و هم پخش کننده هستند.

رادیاتور برقی

رادیاتور-برقی

رادیاتورهای برقی چون به صورت پره ای هستند، از نظر تعداد پره ها با هم تفاوت دارند که تعداد پره ها نیز در میزان قدرت گرمایشی موثر است. هر چقدر تعداد پره ها بیشتر باشد میزان تولید گرمایش نیز بیشتر می شود. با توجه به مساحت محیطی که قرار است رادیاتور در آن نصب شود، تعداد پره های معینی می توانند حرارت مورد نظر را برای آن محیط تامین کنند.

درباره نویسنده

کارشناس و مشاور فروش با 10 سال سابقه در پشتیبانی و فروش محصولات شرکت آلپ