کره گیر برقی

کره گیر برقی چیست؟

کره گیر برقی یکی از دستگاه های لبنیاتی می باشد که برای گرفتن چربی ماست از آن استفاده می شود و برای انجام این کار، از نیروی گریز از مرکز بهره می گیرد. در گذشته با استفاده از مشک های دست ساز، کره از ماست گرفته می شد. با گذشت زمان و پیشرفت علم، کره گیر های دستی به تولید رسیدند. این مدل کره گیر ها، عملیات کره گیری با گرداندن اهرم تعبیه شده بر روی دستگاه انجام می شد.

با تولید کره گیر های برقی و راحت تر شدن عملیات کره گیری، کره گیر های دستی جای خود را به مدل های برقی دادند. این محصولات در مدل های متفاوتی به تولید می رسند که از لحاظ ساختار، عملکرد و ظرفیت، تفاوت بسیاری با هم دارند. به طور متداول برای ساخت بدنه این دستگاه، از فلز استیل یا آلومینیوم بهره می گیرند. بدین ترتیب در حین تماس ماست و کره با جداره داخلی کره گیر، مخزن زنگ نزده و تغییر رنگ نمی دهد.

با افزایش جمعیت و صنعتی شدن فرآیند تولید محصولات لبنی، کره گیر های برقی صنعتی با ابعاد خیلی بزرگتری روی کار آمدند. این دستگاه ها امکان تولید کره مورد نیاز برای مصارف روزانه مردم را دارند. سبک زندگی مردم جوامع امروزی به سمت تغذیه ارگانیک گرایش یافته است. در نتیجه کره تولید شده توسط این دستگاه ها باید به صورتی باشد که طعم و مزه کره را به همراه داشته باشد. در همین راستا کارخانه های زیادی در حوزه تولید کره گیر های ارگانیک و کاملا طبیعی شروع به کار کردند. گروه صنعتی آلپ نیز، انواع  کره گیر های استاندارد و با کیفیت را برای تامین نیاز خانواده های ایرانی تولید نموده است.

دلایل استفاده از دستگاه کره گیر

مطالعات علمی اخیر در رابطه با فواید روغن های طبیعی نشان می دهد که چربی های حیوانی ارگانیک از جمله کره طبیعی برای سلامتی بدن بسیار مفید و ضروریست. روش تولید کره طبیعی، سالم و بدون هر گونه افزودنی، اهمیت فراوانی دارد. اکثر افراد برای تولید کره از روش های سنتی و خانگی استفاده می کنند. به این ترتیب از طبیعی بودن و طعم مطبوع آن، اطمینان کامل را دارند. اما باید گفت که این عقیده کاملا اشتباه می باشد. با پیشرفت علم و افزایش نیاز جوامع به کره طبیعی به صورت انبوه، کارخانه های تولید دستگاه های لبنیاتی، اقدام به تولید دستگاه های کره گیر نمودند.

مزایای کره گیری با دستگاه

 • حداکثر بازده و کمترین میزان ضایعات
 • تولید سریع کره با کمترین میزان مصرف برق
 • استفاده از تکنولوژی جدید با مصرف پایین انرژی
کره گیر

عملکرد کره گیر برقی چگونه است؟

کره گیر ها برای گرفتن چربی ماست، از یک همزن و الکتروموتور بهره می گیرند. به این صورت که الکتروموتور دستگاه، همزن کره گیر برقی را به حرکت در آورده و نیروی گریز از مرکز ایجاد می کند. برای شروع کار، حجم معینی از ماست یا خامه ( با توجه به ظرفیت دستگاه) را درون مخزن کره گیر می ریزید. سپس مقداری آب و یخ نیز برای سرعت بخشیدن به عملیات کره گیری، به مواد موجود در مخزن اضافه می کنید. با راه اندازی دستگاه، همزن به گردش در آمده و باعث جدایی چربی ها از ماست یا خامه می‌ شود. چربی که در واقع همان کره، در بخش بالایی دستگاه کره‌گیر ذخیره شده و دوغاب باقی مانده در بخش زیرین دستگاه می‌ماند. 

لازم به ذکر است که چربی جمع شده در بالای دستگاه، حالت کف آلود دارد. کافیست که این کف را جمع آوری نموده و ساعاتی درون یخچال قرار دهید. با کاهش دمای این چربی، کره به شکل جامد مورد نظر در می آید و قابل قالب زنی خواهد بود. روند کار دستگاه ها با هم متفاوت بوده و در حین خرید کره گیر، حتما توضیحات لازم برای راه اندازی دستگاه را دریافت نمایید. توجه داشته باشید که برای کره گیری از خامه، باید دور موتور دستگاه را افزایش دهید.

کره گیری از ماست بهتر است یا از خامه؟

شیر تازه حاوی مقدار زیادی چربی بوده و برای جداسازی این چربی، روش های مختلفی وجود دارد. کره را می توان از ماست یا خامه تهیه نمود. ولی باید گفت که تفاوت زیادی بین کیفیت و کمیت این دو فرآورده لبنی وجود دارد. در ادامه می خواهیم هر دو رویه و ویژگی های کره تولید شده با هر روش را توضیح دهیم.

کره گیری از ماست با استفاده از کره گیر برقی

در این روش مقدار مشخصی از ماست و آب را درون دستگاه می ریزید. با راه اندازی کره گیر، مخلوط ماست و آب توسط همزن تا جایی مخلوط می شود که چربی ها از ماست جدا شوند. در کره گیر برقی یک همزن برای انجام این کار در نظر گرفته شده و در مدل های دستی، این امر به کمک نیروی انسانی انجام می شود. سپس با اضافه کردن مقداری یخ خرد شده به داخل کره گیر، و هم زدن پیوسته محتویات داخل آن، زمینه سرد و جمع شدن سلول های چربی را فراهم می کند. به مرور زمان کره مورد نظر حاصل شده به صورت کف بر روی سطح مایع ماستی انباشته می شود.

علاوه بر کره، مایع رقیق باقی مانده از این عملیات، تبدیل به دوغ کم چرب می شود. در این روش، مقدار کره به دست آمده کمتر از دوغ حاصل شده می باشد. اما کیفیت کره بدست آمده خیلی بالا بوده و با قیمت بیشتری در بازار عرضه می شود. کره گیری از ماست یکی از روش های سنتی بوده و عشایر و مردم محلی، با این رویه روغن حیوانی مرغوبی را تولید می کردند. توجه به این نکته ضروریست که هر چقدر ماست پر چرب تر باشد، می توان کره بیشتری از آن استخراج کرد. اما بطور کلی از هر ۲ کیلو  گرم ماست، تقریبا ۱۴۰ گرم کره به دست می آید.

کره گیری از خامه پر چرب

در این روش به جای ماست، خامه را درون دستگاه کره گیر برقی می ریزند. درصد چربی خامه نسبت به ماست بیشتر می باشد. در این روش نیز برای جداسازی چربی خامه، باید خامه خیلی سریعتر و بیشتر از روش قبل هم زده شود. لذا باید دور موتور کره گیر برقی را افزایش داد. حجم کره به دست آمده از خامه در مقایسه با ماست، خیلی بیشتر بوده ولی مزه و کیفیت آن پایین تر از کره بدست آمده از ماست است.

در عین حال دوغ کمتری به دست می آید. کره خامه ای قیمت کمتری داشته و تقریبا نصف قیمت کره های تولبد شده از را ماست دارد. همچنین کره حاصل از خامه سفید تر بوده و کره ماست رنگ زرد می باشد. کارخانه های تولید پنیر، در عملیات پنیر سازی، تقریبا تمام چربی شیر را از آن جدا نموده و این چربی را به صورت خامه و با قیمت پایین به فروش می رسانند. 

مراحل برداشت کره از سطح دوغاب

با به پایان رسیدن عملیات دستگاه کره گیر برقی و پایان عملیات کره گیری، تکه های چربی در قسمت میانی مخزن کره گیر جمع می شود. این تکه های چربی را می توانید به کمک کفگیر از دوغ جدا نموده و برای آبگیری کامل، بر روی پارچه ای  نازک با منافذ خیلی ریز بریزید. با فشردن کره موجود در پارچه، دوغاب باقی مانده در بخش های مختلف خارج می شود و بدین ترتیب حالت کره را به صورت دلخواه در آورده و از خرابی آن جلوگیری می کنید. با اتمام فرآیند آبگیری، کره بدست آمده را قالب گیری نموده و درون یخچال قرار دهید. در نتیجه خیلی ساده و راحت می توانید کره ارگانیک را تولید نموده و از طعم لذیذ آن در وعده های مختلف غذایی لذت ببرید. 

کره گیرهای صنعتی
 • کره گیر های خانگی
 • کره گیر های نیمه صنعتی
 • کره گیر های صنعتی

ویژگی های کره گیر برقی

 • ضد زنگ
 • راه اندازی آسان
 • مصرف برق پایین
 • راندمان بالای ۹۵%
 • دارای ظرفیت های متفاوت
 • با قابلیت شستشوی آسان
 • تولید شده از فلز آلومینیوم و استیل
 • عملکرد آرام و با کمترین صدای ممکن
 • تولید کره و دوغ ارگانیک به صورت همزمان
 • به همراه گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش

انواع کره گیر های برقی

کره گیر ها با توجه به حجم کره تولید شده در مدل ها و ظرفیت های گوناگونی به تولید می رسند. کره گیر خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی، از انواع تولیدات گروه صنعتی آلپ، در حوزه دستگاه های لبنیاتی می باشد. توان و مصرف برق این کره گیر ها کاملا متفاوت بوده و در مکان های مختلفی از آنها بهره گرفته می شود. اصولا کره گیر صنعتی و نیمه صنعتی یکی از محبوب ترین دستگاه ها در فروشگاه ها و مراکز تولید و عرضه فرآورده های لبنی می باشد. لذا با خریداری یک کره گیر صنعتی یا نیمه صنعتی، دو محصول لبنی را در بازه زمانی کوتاهی تولید نموده و سود زیادی بدست می آورند. 

کره گیر رومیزی 13 لیتری آلپ

کره گیر برقی ۱۳ لیتری آلپ

این نوع دستگاه لبنیاتی توانایی تولید کره در حجم های پایین تری دارد. با توجه به سبک بودن الکتروموتور استفاده شده در کره گیر برقی ۱۳ لیتری، قرار گیری موتور در بخش بالایی و روی درب دستگاه امکان پذیر می باشد. لذا دستگاه به صورت بالازن بوده و مصرف برق پایینی دارند. در نتیجه برای تولید کره ارگانیک در منازل شهری و روستایی کاملا مناسب می باشد. 

کره گیر خانگی ۲۰ لیتری آلپ

این دستگاه با استفاده از انرژی الکتریکی، نیروی مکانیکی لازم برای به گردش در آوردن پره موجود در کره گیر خانگی را ایجاد می کند. سپس با تولید نیروی گریز از مرکز، چربی موجود در ماست یا خامه را گرفته و به کره تبدیل می کند. برای افزایش مقاومت بدنه کره گیر برقی ۲۰ لیتری آلپ، در برابر رطوبت و فشار، از فلز استیل بهره گرفته شده است. بدین ترتیب پس از هر بار استفاده می توانید دستگاه را به خوبی شستشو دهید و نگران زنگ زدن آن نباشید. 

کره گیر استیل خانگی

کره گیر استیل ۴۰ لیتری آلپ

کره گیر برقی ۴۰ لیتری آلپ، یکی از انواع کره گیر های نیمه صنعتی می باشد و به صورت پایین زن به تولید رسیده است. برای جلوگیری از زنگ زدن جداره داخلی و خارجی دستگاه از فلز استیل در ساخت این قسمت ها استفاده شده است. همچنین با توجه به واکنش دهی سریع محصولات لبنی با فلزات، جنس استفاده شده در بخش داخلی دستگاه، از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. این محصول برای تولید دوغ و کره در فروشگاه ها، دامداری ها و… کاملا مناسب می باشد.

کره گیر صنعتی ۱۵۰ لیتری آلپ

برای تولید  کره در حجم های بالاتر، از این نوع کره گیر استفاده می شود. کره گیر برقی ۱۵۰ لیتری آلپ، با استفاده از ۱ کیلو وات برق تک فاز در هر ساعت، چربی موجود در ۱۵۰ لیتر ماست یا خامه را استخراج می کند. الکتروموتور این محصول از برند موتورژن تبریز بوده و در بخش تحتانی دستگاه قرار گرفته است. همچنین به دلیل استفاده از قطعات الکتریکی اروپایی در ساخت دستگاه، عملیات کره گیری بدون ایجاد سر و صدای زیاد توسط کره گیر، به پایان می رسد.

کره گیر کارگاهی

نحوه شستشو کره گیر برقی آلپ

برای پاک سازی جداره داخلی مخزن این دستگاه ها از چربی و دوغاب، می توانید پس از اتمام فرآیند کره گیری، مقداری آب گرم درون مخزن کره گیر ریخته و پس از بستن درب دستگاه، کره گیر برقی را روشن کنید. با راه اندازی دستگاه، همزن آب گرم را به گردش در آورده و تمامی بخش های جداره داخلی کره گیر را پاک می کند. در نهایت آب موجود در کره گیر را تخلیه نموده و دستگاه را خشک می کنید تا برای دفعات بعدی آماده استفاده باشد.

کره گیر برقی

دستگاه تولید کره ارگانیک استیل

تولید دستگاه کره گیر در انواع ظرفیت ها

تولید کره و دوغ به صورت همزمان

کارکرد تماما برقی

گروه صنعتی آلپ

کره گیر صنعتی

کره گیر پایین زن و بالازن

قابل شستشو

مجهز به بدنه استیل

مجهز به الکتروموتور پر قدرت

دارای گارانتی و خدمات پس از فروش

کره گیر برقی صنعتی

دستگاه تولید دوغ

تولید دوغ ارگانیک به روش مکانیزه

دستگاه های لبنیاتی گروه صنعتی آلپ

مجهز به قطعات اروپایی و مرغوب

راندمان کاری بالا

مصرف برق پایین

گارانتی و خدمات پس از فروش

تمامی کره گیر های برقی خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی آلپ، دارای یک سال گارانتی و ۵ سال خدمات پس از فروش می باشند. در صورت بروز هر گونه مشکل در نحوه عملکرد و قطعات دستگاه، می توانید به بخش پشتیبانی این مجموعه تماس حاصل فرموده تا معضل بوجود آمده را در کوتاه ترین زمان ممکن حل نمایند.