کرونا

کرونا ویروس چیست؟

ویروس های کرونا، گروه بزرگی از ویروس ها می باشند که در بین حیوانات رایج تر بوده و می توانند از حیوانات به انسان ها منتقل شوند. این ویروس سبب ایجاد سرماخوردگی های خفیف شده و در مواردی نادر، سبب اختلالات شدید تنفسی می گردد. این نوع ویروس ها به چهار نوع اصلی طبقه بندی می شوند. ویروس های کرونا عبارتند از: کرونا ویروس (کورون ویروس) آلفا، بتا، گاما و دلتا. به طور متداول تاثیر مستقیم این ویروس ها بر روی انسان، خفاش، خوک، گربه، سگ، جوندگان و طیور مشاهده شده است.

طیف بیماری ناشی از coronavirus در انسان، حیوانات اهلی و وحشی می تواند از سرماخوردگی ساده گرفته تا اختلالات حاد تنفسی (سندرم تنفسی شدید SARS) متغیر باشد. همچنین ممکن است باعث بروز علائم بالینی (بدنی) به اشکال مختلف تنفسی، گوارشی، کبدی، نفروتیک و  عصبی، در انسان و حیوان شود. ویروس COVID-19 ،SARS-CoV و MERS-CoV در خانواده بتا_کورنو ویروس قرار می گیرند. لازم به ذکر است که این ویروس ها هر چه بیشتر در جمعیت انسانی باقی بمانند، احتمال بروز یک موتاسیون (جهش) ناخوشایند بیشتر می شود.

بیماری های ناشی از این ویروس ها

کرونا ویروس ها شامل انواع مختلفی بوده و بر روی انسان ها تاثیرات متفاوتی دارند. (HCoV-229E ، HCoV-OC43 ، HCoV-NL63 و HKU1-CoV) کرونا ویروس های کشف شده تا سال ۲۰۱۹ میلادی می باشند که به انسان منتقل شده و باعث سرماخوردگی می شوند. ویروس سارس (SARS-CoV) در سال ۲۰۰۳ میلادی، به عنوان اولین ویروس ناشناخته بین المللی قرن بیست و یکم ظهور کرد و باعث کشته شدن صدها نفر شد. حدود ۱۰ سال بعد ویروس مرس MERS-CoV (سندرم تنفسی خاورمیانه Coronavirus) برای اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۲ در عربستان سعودی شناسایی شد که قبلاً موردی از این بیماری در انسان یا حیوانات مشاهده نشده بود.

با این حال، بعداً مشخص شد که اولین موارد از این بیماری، در آوریل ۲۰۱۲ در بیمارستانی در زرقا (اردن) مشاهده شده است. در ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۹، دفتر سازمان بهداشت جهانی در چین، موارد پنومونی (سینه پهلو) ناشی از علت ناشناخته را در ووهان (چین_استان هوبی) گزارش داد. در ۷ ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی، عامل ایجاد کننده این بیماری با عنوان (۲۰۱۹-nCoV) شناخته شد که قبلاً در انسان مشاهده نشده بود. بعداً، نام این بیماری از ۲۰۱۹-nCoV به COVID-19 تغییر یافت.

کرونا

علائم ناشی از این ویروس ها

ویروس های کرونا سبب ایجاد بیماری های تنفسی حاد، متوسط و خفیف در افراد می شوند. این بیماری اغلب با علائمی شبیه به سرماخوردگی آغاز شده و به مرور با توجه به مقاومت سیستم دفاعی فرد بیمار، تشدید یا بهبود می یابد. علائم اولیه ویروس (Corona/covid-19) شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، سردرد شدید و گاهی اوقات تب چند روزه می باشد. این ویروس برای افراد مسن و افرادی با بیماری های ضمنی به مراتب خطرناکتر خواهد بود. چرا که سیستم ایمنی بدن این افراد ضعیف تر از انسان های دیگر می باشد. چرا که بدن آنها امکان دفاع طبیعی در برابر این ویروس را نداشته، در نتیجه از سرماخوردگی ساده به بیماری جدی تر تنفسی، مانند ذات الریه یا برونشیت تبدیل می شود.

تنها برخی از این ویروس ها خطرناک تر بوده و در صورت مبتلا شدن انسان، احتمال مرگ را به همراه دارند.  نیز شناخته می شود، یکی دیگر از انواع این بیماری ها، سندرم تنفسی خاورمیانه ( با عامل ویروس MERS) می باشد. این بیماری با ایجاد اختلال در سیستم تنفسی فرد، فرد مبتلا را درگیر می کند. لازم به ذکر است که براساس اطلاعات ارائه شده توسط مراکز کنترل بیماری، از هر ۱۰ بیمار مبتلا به مرس، سه چهارم آنها علائم شدیدتری داشته و در نهایت فوت می کنند.

بیماری سارس

عامل ایجاد سارس (Sars) نیز ویروس کرونا بوده و نوعی سندرم شدید تنفسی می باشد. این نوع بیماری علائم جدی تری نسبت به انواع دیگر ایجاد می کند.  سارس برای اولین بار در استان گوانگدونگ در جنوب چین کشف شد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، علاوه بر ایجاد مشکلات تنفسی، می تواند باعث اسهال، خستگی و نارسایی کلیه شود. همچنین سالمندان ریسک پذیرترین و آسیب پذیرترین گروه سنی در بین مبتلایان به این بیماری هستند.

ویروس Corona چگونه منتقل می شود؟

ویروس های کرونا می توانند از تماس انسان با حیوانات، به بدن انسان منتقل شوند. مطابق اعلام سازمان بهداشت جهانی، تصور می شود که MERS در بین شترها و SARS در بین نوع خاصی از گربه ها گسترش یافته است. انتقال ویروس کرونای جدید Corona) Covid-19)، از شخصی به فردی دیگر می باشد. به این صورت که معمولاً در صورت تماس فرد سالم با ترشحات بدن فرد آلوده، ویروس به بدن فرد سال منتقل می گردد. این ویروس با سرفه و عطسه، از افراد بیمار و ناقل بیماری، به دیگران انتقال می یابد. همچنین از طریق تماس دست و سطحی آلوده با چشم، دهان، مخاط بینی قابل انتقال است. کرونا ویروس ها (کورون ویروس) عموما ویروس هایی هستند که در برابر محیط خارجی مقاوم نیستند. با این حال، مدت آلودگی و زمان باقی ماندن این ویروس (COVID-19) در محیط خارجی هنوز به صورت دقیق مشخص نیست.

کرونا

پیدایش ویروس ۱۹_COVID

کووید ۱۹ (۱۹_COVID) یکی از انواع ویروس های کرونا می باشد که در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی در شهر ووهان چین، برای اولین بار مشاهده شد. ویروس های کرونا برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ میلادی مشاهده و کشف شدند. این نوع ویروس سبب سرفه، تب و تنگی نفس شده و به خودی خود مرگ بار و خطرناک نمی باشد. در ادامه شرایطی که سبب ایجاد خطر در بیماران می شود را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

برخی بر این باورند که از آنجایی که شیوع اولیه کرونای جدید مصادف با سال نوی چینی بود، دولت چین تا مدتی از اطلاع رسانی در این رابطه به مردم خودداری نمود. چرا که در این بازه زمانی، تعداد زیادی از توریست ها و مسافران برای گذراندن تعطیلات به این کشور سرازیر می شوند. در نتیجه با اعلام این خبر، شوک شدید اقتصادی به چین وارد می شد. کرونا ویروس با هدف قرار دادن ریه بیمار، سبب التهاب و در نهایت نارسایی ریه فرد می شود.

شیوع بیماری
انواع ویروس های Corona
ذات الریه
اختلالات ریوی
پیدایش کرونا
سارس
مرس
جدیدترین اخبار کووید_۱۹
پیشگیری از بیماری
سرفه
تب

سردرد شدید

حالت تهوع

کرونای جدید

علائم بیماری

راه درمان

Coronavirus

لرزش دست

نحوه انتقال کرونا

سندرم تنفسی خاورمیانه

سندرم شدید تنفسی

MERS

واکسن کرونا

علائم سرماخوردگی

کرونا