دستگاه تولید ماسک

دستگاه تولید ماسک آلپ

ماسک ها نوعی از تجهیزات بهداشتی هستند که به عنوان محافظی در برابر ذرات آلوده و عفونی و همینطور گرد و غبار موجود در هوا، بوی تند بعضی مواد، عوامل آسیب زای موجود در هوا،  به کار گرفته می شوند. ماسک ها بر حسب نوع و استاندارد در موقعیت های مختلفی کاربرد دارند. مانند مواردی که پرسنل یک بیمارستان و یا افرادی که در نزد بیماران حاضر می شوند برای جلوگیری از ابتلا به بیماری هایی که از طریق هوا و به طور دقیق تر از طریق ذرات هوا قابلیت انتقال دارند از ماسک استفاده می کنند. همچنین استفاده از ماسک توسط بیمار برای جلوگیری از انتشار هر چه بیشتر بیماری بسیار موثر بوده و تاثیر به سزایی دارد. این مورد با توجه به شیوع شدید بیماری کرونا کاملا آشکار بوده و تاثیر آن به خوبی دیده می شود.

ماسک ها در انواع و اشکال و جنس های مختلفی و برای استفاده در شرایط متفاوتی طراحی و ساخته می شوند و از استاندارد های متنوعی پیگیری می کنند. استاندارد هایی که برای ماسک در نظر گرفته می شود استاندارد  NIOSH آمریکا و استاندارد FFP  اروپا که بر اساس استاندارد EN149:2001 نام گذاری شده است.

طبقه بندی استاندارد FFP:

ماسک های که با استاندارد EN149:2001 مطابقت دارند برای محافظت در برابر ذرات معلق مرطوب موجود در هوا ، جامدات و ذرات معلق روغنی موجود در هوا طراحی شده اند . در استاندارد EN149: 2001 سه دسته از حفاظت برای ماسک فیلتر دار به نام های  FFP1و FFP2 و FFP3 بر اساس کارایی فیلتر طبقه  بندی شده اند.

ماسک فیلتر دار FFP1

نوعی از ماسک که مناسب برای ذرات بزرگتر از ۵ میکرون با فیلتراسیون ۸۰ درصد می باشد.

ماسک فیلتر دار FFP2

نوع دیگری از ماسک که مناسب برای ذرات بین ۲ تا ۵ میکرون با فیلتراسیون ۹۴ درصد است.

ماسک فیلتر دار  FFP3 

نوع سوم ماسک مناسب برای ذرات کوچکتر از ۲ میکرون است که دارای فیلتراسیون ۹۹ درصدی است.

طبقه بندی استاندارد NIOSH

طبق استاندارد NIOSH  انواع ماسک ها به انواع P,N  و R تقسیم می شوند.

ماسک فیلتر دار N 

ماسک N95

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۵ درصد غیرمقاوم نسبت به روغن

ماسک N99

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد غیرمقاوم نسبت به روغن

ماسک N100

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد غیرمقاوم نسبت به روغن

ماسک فیلتر دار R 

ماسک R95

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۵ درصد مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر ۸ ساعت

ماسک R99

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر ۸ ساعت

ماسک R100

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد مقاوم نسبت به روغن  تا حداکثر ۸ ساعت

ماسک فیلتر دار P

ماسک P95

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۵ درصد مقاوم نسبت به روغن

ماسک P99

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد مقاوم نسبت به روغن

ماسک P100

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد مقاوم نسبت به روغن

ماسک های سه لایه و ماسک های N95 نوعی از ماسک ها هستند که این روز ها اسم آن ها بسیار به گوش می خورد. در ادامه به بررسی بیشتر این نوع ماسک ها می پردازیم.

دستگاه تولید ماسک آلپ

ماسک سه لایه

ماسک های سه لایه که با عنوان ماسک های پزشکی نیز شناخته می شوند پر تعداد ترین نوع ماسک موجود در بازار هستند. این ماسک ها یکبار مصرف بوده و قابلیت استفاده چند باره ندارند. همانطور که از نام این نوع ماسک ها پیداست این مدل از سه لایه تشکیل شده اند. پارچه های بالایی و پایینی از جنس اسپان بند یا همان پارچه پلی پروپیلن است. این پارچه ها دارای تار و پود نبود و با نام غیر تافته نیز شناخته می شوند. این نوع پارچه به دلیل دارا بودن منافذ بسیار ریز دارای خاصیت فیلتر کنندگی است. در لایه میانی نیز از یک لایه پارچه ملت بلون (melt blown) استفاده می شود که به دلیل داشتن خواص الکترو استاتیک و داشتن بار الکتریسیته ساکن از عبور ذرات و آلاینده ها جلوگیری می کند. راندمان تصفیه این نوع فیلتر ها در حدود ۷۵ تا ۸۰  درصد است. پایین بودن نسبی درصد تصفیه در این نوع به دلیل ساختار پارچه نیست بلکه به دلیل باز ماندن مقداری از فضا در کناره های ماسک است.

ماسک های فیلتر دار یا N95

این نوع از ماسک ها همانطور که در رابطه با استاندارد N95 توضیح داده شد دارای کارایی تصفیه ۹۵ درصدی بوده و ذرات تا ۰.۳ میکرون را فیلتر می کنند. از لحاظ لایه بندی نیز ماسک های فیلتر دار دارای ۴ تا ۷ لایه اسپان باند بوده و از فیلتر های کربن اکتیو و یا سیلیکونی استفاده می شود. این نوع ماسک به دلیل توانایی بالاتر در فیلتراسیون ذرات در شرایط حادتر مانند بیماری های واگیر دار شدید یا مکان های صنعتی که اتمسفر محیط دارای مواد آلاینده با سطح بالایی است کاربرد بیشتری دارد. استاندارد تصفیه ماسک N95 در حدود استاندارد FFP2 است.

دستگاه تولید ماسک آلپ:

با توجه به بحران کبود و نیاز بازار ماشین سازی آلپ با استفاده از منابع موجود و مهندسان خبره خود اقدام به طراحی و ساخت دستگاه های تولید ماسک سه لایه و فیلتر دار در ابعاد نیمه اتوماتیک و اتوماتیک و با بهره گیری از بهترین مواد اولیه و قطعات موجود نموده است. با توجه به کیفی بالای محصولات دستگاه تولی ماسک آلپ دارای یک تا سه سال گارانتی و پنج سال خدمات پس از فروش می باشد. دسته بندی دستگاه تولید ماسک آلپ در دسته بندی ذیل ارائه می شوند.

  • دستگاه تولید ماسک سه لایه نیمه اتوماتیک تیپ یک
  • دستگاه تولید ماسک سه لایه نیمه اتوماتیک تیپ دو
  • دستگاه تولید ماسک سه لایه تمام اتوماتیک
  • دستگاه تولید ماسک فیلتر دار نیمه اتوماتیک
  • دستگاه تولید ماسک فیلتر دار اتوماتیک

دستگاه تولید ماسک سه لایه نیمه اتوماتیک تیپ یک

این دستگاه همانطور که از نامش پیداست نیمه اتوماتیک بوده و با توجه به اینکه کش زن از دستگاه جدا است برای قسمت کش زنی نیاز به اپراتور دارد. به طور کلی برای کار با این دستگاه نیاز به یک فضای ۴۰ متری و ۲ الی ۳ اپراتور بوده و قابلیت طراحی با برق تک و سه فاز را دارد. به طور میانگین دستگاه برش این ست توان برش ۵۰ الی ۶۰ عدد بدنه ماسک در دقیقه را دارد. روش مورد استفاده برای الحاق لایه های اسپان بند در این دستگاه ها استفاده از پرس حرارتی است.

دستگاه تولید ماسک سه لایه نیمه اتوماتیک تیپ دو:

این دستگاه تا حد زیادی مشابه دستگاه قبلی است اما دارای دو تفاوت اساسی است. اولی توانایی تولید و برش بالاتر که ۸۰ عدد در دقیقه است و دومی توانایی سیم زنی دستگاه در قسمت برش بدنه. این دستگاه نیز مانند مدل قبلی نیمه اتوماتیک بوده و برای کار با دستگاه ۳ الی ۴ نفر اپراتور پیشنهاد می گردد. برای استفاده حداکثری از ظرفیت دستگاه پیشنهاد ما این است که اقدام به تامین دو دستگاه کش زنی نمایید.

دستگاه تولید ماسک سه لایه اتوماتیک

پروسه تولید ماسک در این دستگاه از قسمت کشش رول به داخل دستگاه تا تکمیل ماسک کاملا اتوماتیک بوده و فقط به یک اپراتور جهت تامین خوراک دستگاه و جمع آوری محصول است. برش، سیم زنی و کش زنی در این دستگاه به صورت خودکار می باشد. لازم به ذکر است که این دستگاه تک لاینه بوده و دارای یک لاین کش زن است. توان خروجی این دستگاه حدود ۶۰ عدد در دقیقه است.

دستگاه تولید ماسک فیلتر دار نیمه اتوماتیک:

این مدل نیمه اتوماتیک بوده و دستگاه چند قسمتی می باشد. در ابتدا رول ها توسط غلطک ها به یکدیگر پیوسته و زیر قالب بدنه میروند. پس از اینکه شکل اولیه ماسک تولید شد کناره های آن دوخته شده و شکل اصلی آن حالت پیدا می کند. پس از این مرحله کش ماسک و فیلتر ماسک نصب شده و ماسک آماده می شود. این دستگاه توانایی تولید ۲۵ ماسک فیلتر دار در دقیقه را دارد. لازم به ذکر است که علاوه بر دستگاه قالب تولید سوپاپ فیلتر نیز بر روی دستگاه ارائه می گردد.

دستگاه تولید ماسک فیلتر دار اتوماتیک:

این دستگاه که به تازگی توسط مهندسان گروه صنعتی آلپ طراحی و ساخته شده اند قابلیت تولید تا ۳۵ عدد ماسک در دقیقه را دارا هستند. در این دستگاه تمامی مراحل شامل کشش اسپان به داخل دستگاه، برش بدنه، دوخت و اتصال فیلتر و کش ماسک به صورت خودکار انجام شده و برای تامین خوراک دستگاه و جمع آوری محصول نیاز به اپراتور است. این دستگاه به صورت تک فاز و سه فاز قابلیت تولید دارند.